Floex_Gone

We are delighted to announce new record by Tomáš Dvořák aka Floex (author of Amanita Design soundtracks – Machinarium, Samorost II, Questionaut…)

New Tomáš label Denovali Records is now releasing  EP “Gone” closing a certain period of Floex’ production which started with his last full length album “Zorya”. “Gone” is very melancholic, atmospheric and emotional record expressing the theme of closing and ending in the “last days of stability and harmony”.

The record includes three new Floex songs, remix by Tomáš friends Hidden Orchestra, remix by Czech cult producer Dikolson, plus two impressive music videos for the tracks “Gone” shot by Paris based director Anya Stuart and “Veronika’s Dream” directed by Tomáš Hájek.

Available DIGITALLY or as beautiful 10″ vinyl (in black and bone color) at:
Floex Store or Denovali Rec.

1. Jir Ber
September 2, 2013

Dobrý den.
Píši tak trochu ze srdce, tak email přizpůsobím podle toho.

Ahoj, měl bych se trochu ze začátku představit, ale myslím, že na papíru to není ono. Jen bych řekl, že mi bude dvacet a stále studuji.

Mám rád hry, protoze v nich vidím neuvěřitelný rozměr, snovost kterou lze určit. Tedy určitou snovost. Mám vztah k těm strojům, co to všechno počítají a zprostředkují nám ten sen. Odvyprávět, pobavit, poučit. Ta krása tkví v rozměrech okolo pixelu lze vytvořit nekonečnou rozměrnou krajinu čiré fantasie a dát byť jen virtuální život něčemu smysluplnému.
Je to erupce až možná lakonický pocit, že to ono může člověk vnést mezi lidi a propašovat to tak trošku do každé duše, která se mu nezdála.

Za prvé se chci omluvit.
Za druhé bych ti rád představil moji myšlenku hry která plyne ze mne.
Ale jsem na to sám a tak bych si rád popovídal.

Díky moc a měj se.

Jirka

2. Viniciusdantes
October 17, 2013

I missed you SO much! There’s no musician like you, keep that in mind.
I’m so pleased! wow!

Post a Comment

Leave a Reply

Your email address will not be published.

You may use these HTML tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>